"> منبع تغذیه منبع تغذیه ، آیفون تصویری ، محصولات سیماران ، مقالات فروشگاه اینترنتی سیماران مارکت

منبع تغذیه

منبع تغذیه

منبع تغذیه چیست ؟

منبع تغذیه

منبع تغذیه

کامپیوتر،تلویزیون،لپ تاپ و… دستگاه هایی هستند که همیشه با آنها سر و کار داریم و به صورتی وابستگی بهشون ایجاد شده تمام این دستگاه ها درون خود منابع تغذیه دارند. تقریبا تمام دستگاه هایی که ما به صورت روزمره از آنها استفاده میکنیم از منبع های تغذیه استفاده می کنند.
منبع تغذیه دستگاهی الکترونیکی است که انرژی الکتریکی مورد نیاز بار را فراهم می کند و علت استفاده از آن برای هر دستگاه، تأمین ولتاژ و جریان مناسب برای عملکرد دستگاه است. تمامی منابع تغذیه یک ورودی دارند که جریان الکتریکی را از مولد دریافت می کنند و یک یا چندین خروجی که به بار (مصرف کننده) جریان می دهند.
منابع تغذیه بر اساس نحوه ی عملکرد به ۳ دسته تقسیم می شوند :

۱- منابع تغذیه خطی : (  Linear Regulated Power Supply  ) 

این نوع منابع تغذیه را به دلیل اینکه در آن کلیدزنی ( سوییچینگ : قطع و وصل کردن جریان ) صورت نمی‌گیرد خطی می‌گویند، اگرچه در ساختار آن از عناصر مداریِ غیرخطی مانند دیود و ترانزیستور استفاده شده ‌است.

اساس عملکرد این منبع تغذیه به این صورت است که پس از کاهش دامنه ولتاژ متناوب (AC) ورودی با یک ترانسفورماتور کاهنده، آن را با پُل دیودی یکسو (DC) می‌کنند و پس از حذف ریپِل های آن (Ripple( با یک فیلتر خازنی، خروجی را به بار می‌دهند. لازم به ذکر است که از تنظیم‌کننده‌های ولتاژ خطی (Linear Voltage Regulators ) برای تثبیت هر چه بهتر خروجی در این منبع تغذیه استفاده شده است. در منبع تغذیه SFF730 سیماران ولتاژ برق شهر توسط ترانسفورماتور تا ۱۷ ولت AC کاهش پیدا می کند که از این ولتاژ AC برای راه اندازی قفل و لامپ های پشت پنل های تصویری استفاده می شود. برای تغذیه پنل و مدار کارتخوان این ولتاژ AC توسط پل دیود و خازن مربوطه به ولتاژ DC تبدیل می شود و توسط مدار تثبیت کننده در ولتاژ ۱۳٫۵ ولت DCثابت نگه داشته می شود.

۲ – منابع تغذیه سوئیچینگ : ( Switched Mode Power Supply ) یا SMPS

عملکرد این منابع تغذیه بر اساس قطع و وصل ترانزیستور می باشد. در این تغذیه ترانزیستورهای فرکانس بالا (MOSFET) با قطع و وصل مداوم ( سوئیچ بین حالت قطع و وصل ) خروجی منبع را می‌سازند و به همین دلیل به نام منابع تغذیه سوئیچینگ شناخته می‌شوند. این منبع تغذیه در مانیتورهای تصویری شرکت سیماران استفاده شده است .

۳- منابع تغذیه بدون وقفه  ( UPS )

افزایش ولتاژ برق یا قطعی برق در بعضی از تجهیزات می‌تواند باعث زیان‌هایی مانند اخلال در کسب و کار آنلاین، یا از بین رفتن اطلاعات مهم، یا اخلال در شبکه و اینترنت شود. منابع تغذیه بدون وقفه سیماران برای محافظت از این تجهیزات در برابر افزایش ولتاژ برق و یا قطعی آن کاربرد دارند.
برای خرید محصولات سیماران با ما تماس بگیرید. ۰۲۱۳۳۵۳۱۷۵۳-۰۲۱۳۳۵۳۱۷۷۳

دیدگاه‌ها ۰

*
*

ارتباط در واتساپ
ارسال