"> اکسس کنترل | تشخیص چهره + هشت دلیل استفاده از اکسس کنترل | نصب فروشگاه اینترنتی سیماران مارکت

اکسس کنترل

اکسس کنترل

در ابتدا برای نصب کردن دستگاه‌های اکسس کنترل( دستگاه کنترل تردد) باید یک مکان مناسب پیدا کنید. این دستگاه همچون آیفون‌ها برای دسترسی آسان و سریع باید در نزدیکی درب ورودی نصب شوند. مکانی که برای نصب این دستگاه در نظر می‌گیرید باید به پریز برق نزدیک باشد. اگر که دستگاه تحت شبکه است باید به نودهای شبکه نزدیک باشد.

نصب این دستگاه کار دشواری نیست تنها لازم است که مراحل زیر را طی کنید:
» راه اندازی اولیه نرم افزار
» از اطلاعات مربوط به کارکنان یک فایل اکسل تهیه کنید.
» اطلاعات را در نرم افزار وارد کنید.
» تایم‌های کاری و شیفت ها را تنظیم کنید.
برای راه اندازی نرم افزار ابتدا یک CD نصب نرم افزار را داخل دستگاه قرار می‌دهیم و طبق دستورالعمل مراحل نصب را انجام دهید. پس از آن اطلاعات اداره یا شرکت و… را با دقت و حساسیت‌های زیاد، داخل نرم افزار وارد کنید.

دقت کنید که برای راه اندازی برنامه دست کم باید یک بخش را ایجاد نمایید که برای شروع کار ایجاد این بخش لازم است البته می توان تعداد بخش ها بیشتر باشد. پس ازآن اطلاعات کارمندان را وارد کنید. توجه داشته باشید اگر دستگاه موجود اثر انگشتی باشد پس از وارد کردن اطلاعات مربوط به هر شخص باید به وسیله اسکنر اثر انگشت او به ثبت برسد و سپس به نرم افزار منتقل شود. و در نهایت برای تنظیم شیفت بندی باید در نرم افزاری که به سازمان مربوط است، کارمند و بخش مورد نظر را انتخاب کنید و ساعت های کاری، ساعت های ورود و خروج، اضافه کاری و… را تنظیم نمایید. شیفت بندی در این مرحله بر اساس اطلاعات وارد شده تنظیم می شود. حال دستگاه کنترل تردد نصب شده و میتواند که کارکرد خوبی داشته باشد.

نصب کردن دستگاه‌های کنترل تردد
نصب اکسس کنترل به درب اتوماتیک

نصب اکسس کنترل به انواع درب ها یک امری لازم و ضروری می باشد و ایمنی محل کار و ساختمان شما را دو چندان می کند. این دستگاه ورود و خروج تمام افراد را به ساختمان کنترل می کند و اجازه ورود را به افراد مجاز می دهد. عملکرد این دستگاه متفاوت است ممکن است با تشخیص چهره، اثر انگشت و کارت و … کار کند.

اما نصب دستگاه اکسس کنترل روی درب اتوماتیک چگونه است؟
زمانی که درب ساختمان یا شرکت و اداره و … از درب های اتوماتیک برخوردار است، به دستگاه‌های اکسس کنترلی احتیاج خواهید داشت که لازم است از رله آزاد برخوردار باشد به دلیل این که از ولتاژ ۱۲ برای این کار استفاده نمی کنند.

لازم است بدانید که درب های اتوماتیک به منظور فعال شدن به یک فرمان احتیاج دارند که همان چسبیدن پایه های Com و No رله است. در جهت انجام این کار در ابتدا دو رشته سیم را از پایه ها به بخش فرمان درب اتوماتیک متصل می کنند.

اما شاید بپرسید که قسمت فرمان کجاست؟ این قسمت در درب های شیشه ای اتوماتیک به همان قسمتی گفته می‌شود که چشمی یا رادار آن نصب شده است. گاهی اوقات ممکن است که کانکتور Emergency وجود داشته باشد که می‌توان از آن استفاده نمود. بنابراین دو سر رله اکسس را در مدار فرمان درب اتوماتیک به کانکتورها می‌بندند که پایه‌های چشمی آن درب به آن متصل شده است. اما نصب اکسس کنترل به انواع مختلف درب اتوماتیک همچون کرکر برقی، جک پارکینگی و … این گونه است که باید در مدار فرمان آن جک به دنبال دو کانکتور Start و Com بگردید و دو پایه ذکر شده Com و No اکسس کنترل را به آن درب را فعال نمود.

هشت دلیل استفاده از اکسس کنترل در شرکت

افزایش ایمنی کارمندان: مسلما در هر اداره یا شرکتی اطلاعات مهمی وجود دارد که افراد بیگانه و متجاوز گر نباید به آن ها دسترسی داشته باشند. با نصب این دستگاه تنها افراد مجاز می توانند وارد یا خارج شوند و اطلاعات در امان خواهند بود.
سفارشی نمودن دسترسی: در برخی از دستگاه های اکسس کنترل می توان برای افراد خاص زمان خاصی را کد دهی کرد. در هر شرکتی تمام کارکنان کد ورودی دارند اما کارفرما تمایل دارد که در یک تایم خاص تنها برخی از افراد مجوز ورود داشته باشند به همین منظور سایر کد ها شناسایی نمی شوند.
استفاده از قفل های تجاری: اگر این نوع قفل ها را به همراه یک سخت افزار مناسب به کار بگیرید درب شما توسط هیچ فرد متجاوزگری شکسته یا خراب نمی شود.

امکان گزارش گیری: اکسس‌های که به شبکه متصل اند می توانند به راحتی اطلاعات افراد را مورد بررسی قرار دهند.
عدم کپی شدن: با گم شدن کلید ممکن است از آن کپی برداری شود اما با استفاده از این دستگاه اگر کارت گم شود مشکلی نیست لذا این تگ ها قابل کپی شدن نیستند.

دسترسی به مکان‌های مختلف: یک کارمند ممکن است که به اتاق های مختلفی دسترسی داشته باشد می توانید اکسس های اتاق ها را از نظر کارکرد ادغام کنید تا کارمند به وسیله یک کارت اتاق ها دسترسی داشته باشد.
حذف و اضافه کاربران: می توان کاربران را حذف و اضافه نمود. برای مثال در یک ساختما مسکونی اگر یک کارمند شارژ ماهانه را پرداخت نکرده می توان دسترسی او را قطع نمود و بعد از پرداخت آن کاربر را متصل نمود.

آرامش و امنیت: با وجود این دستگاه امنیت و آرامش برای کارمندان و کارفرما تامین می‌شود.

دستگاه اکسس کنترل تشخیص چهره

اکسس کنترل تشخیص چهره و مراحل انجام کار در دستگاه اکسس کنترل تشخیص چهره

یک برنامه کامپیوتری که توسط تصویر دیجیتالی با فریم ویدیویی هویت افراد را تایید می‌کند ” اکسس کنترل تشخیص چهره ” می‌نامند. در این دستگاه، برنامه کامپیوتری بین تصویر ذخیره در حافظه و تصویر گرفته شده از افراد قایسه انجام می‌دهد و پس از مقایسه نتیجه را به صورت منفی و مثبت بودن نمایش می‌دهد.

اما مراحل انجام کار در این دستگاه عبارت اند از:

۱. اسکن چهره یا تصویر برداری اولیه

گاهی اوقات با ورود کارمندان جدید برای یک شرکت یا یک سازمان، توسط مسئول بخش اداری یا حسابرسی از او می خواهند که در برابر دوربین‌های مختلف همچون سیستم حضور، غیاب حضور، غیاب قرار و … قرار بگیرد و تصویر در حافظه دخیره شود.

۲. با توجه به الگوریتم های دستگاه تصویر بررسی می‌شود

با توجه به الگوریتم مورد استفاده در دستگاه، زمانی که اولین تصویر یک کارمند ذخیره می‌شود، نقاط مشخصی از چهره در نظر گرفته می‌شود. معمولا این نقاط در چهره هر فرد منحصر به فرد است بنابراین دستگاه با متصل نمودن این نقاط یک الگوی متمایز و مشخص برای چهره کارمند در نظر می‌گیرد. با تغییراتی همچون بلند شدن موها، بلند شدن ریش، استفاده از لنز و … این الگو تغییر نمی‌کند و الگو چهره ثابت می‌باشد.

۳. ذخیره تصویر به عنوان فاکتور تشخیص هویت

پس از گذر از دو مرحله قبل دستگاه اکسس کنترل تصویر را به عنوان الگوی ثابت در حافظه خود ذخیره می‌کند. این دستگاه بانک اطلاعاتی خود را از این تصاویر پر می‌کند و با توجه به ذخیر تصویر در هر زمان و مکانی می‌توان از این دستگاه استفاده کرد و هیچ محدودیتی در استفاده از این دستگاه وجود ندارد.

۴. گرفتن تصویر جدید و مقایسه با الگوریتم ذخیره شده

حال تصاویر قبلی کارکنان در حافظه این دستگاه ذخیره می‌شود. زمانی که می‌خواهند وارد یا خارج شوند جلوی این دوربین‌ها قرار می‌گیرند و چهره آن‌ها به عنوان افراد آشنا و مجاز تشخیص داده می‌شود و در نهایت اطلاعات هویتی ثبت می‌شود.

انواع مختلف سیستم‌های اکسس کنترل فیزیکی کدام‌اند؟

درحال حاضر سیستم‌های کنترل تردد فیریکی متعددی را در بازار مشاهده می‌کنیم که امنیت را در محل کار برای تمام افراد و اطلاعات فراهم می کنند. از این سیستم ها به منظور مجوز ورود به محل کار استفاده می شود. معمولا سیستم های کامپیوتری می باشند که از ورود افراد غیر مجاز جلوگیری کنند.
» سیر تحول کنترل تردد: در گذشته پروتکل های ورودی به وسیله نگهبان ها انجام می شد و دسترسی به ساختمان از طریق کلید های فیزیکی انجام می شد. 

در حال حاضر کنترل تردد فیزیکی به صورت دیجیتالی انجام می شود و اتوماتیک و خودکار است. این کنترل به وسیله اطلاعات کاربری بارگیری شده روی کلید های صفحه، تلفن های همراه و کارت های کش رفتن انجام می شود. آخرین مدل سیستم ها تولید شده عملکردی بر اساس اسکن عنبیه چشم، اثر انگشت، فناوری تشخیص چهره و … دارند. در نقاط ورودی ساختمان ها اسکنر ها، دوربین ها، اکسس های کنترل وجود دارند که با عملکرد های متفاوت کاربران مجاز را تایید می کنند و به شرکت ها این اجازه را می دهند که درسترسی به بخش های مختلف املاک خود را با نظارت، مجاز یا غیر مجاز اعلام کنند.

» قابلیت های سیستم‌های کنترل تردد فیزیکی:

این سیستم ها می توانند که در مواقع اضطراری تمام قسمت های ساختمان را قفل کنند و اجازه ورود و خروج ندهند. می توانند محل سکونت افراد را گزارش دهند یا در صورت تخلیه محل سکونت گزارش اعلام کنند. زمانی که با ازدحام رو به رو می شوید ورود به اتاق ها و طبقات را کنترل نمایید. با استفاده از این سیستم می توانید که افرادی را که جه حرارت بالا ندارند و یا از ماسک برخوردار نیستند را محدود یا قفل کنید. با استفاده از این سیستم ها به منظور دریافت کمک همچون تماس های اضطراری از یام رسانی به وسیله تلفن همراه آن را پشتیبانی کنید.

» کنترل تردد مدرن (مبتنی بر اساس پیش فرض)

دو عامل مهم همچون نحوه نصب و نگهداری سیستم های کنترل تردد ، در کارایی و مقیاس پذیری می توانند بسیار تاثیر گذار باشند. سیستم های ورودی قدیمی معمولا دارای سیم کشی های کاملا جداگانه و پیچیده ای می باشند اما با استفاده از راه حل ها ابری و شبکه ای می توانید که بسیار یک پارچگی و انعطاف پذیری را مشاهده کنید.

سیستم‌های کنترل تردد به دو روش پیکربندی می شوند که در ادامه بیشتر بررسی می کنیم:

روش اول: کنترل تردد مبتنی بر شبکه که بر اساس پیش فرض می باشد. کارکرد سیستم های اکسس کنترل و کنترل کننده های درب شبکه معمولا با استفاده از یک سرور فیزیکی در محل مورد نظر روی شبکه IP موجود در ساختمان مورد نظر می باشد. در این قسمت کنترل کننده های درب قادرند که به وسیله سیم یا به صورت بی سیم به شبکه IP متصل شود. نقاط ورودی، درب ها، سخت افزار های جدید قابلیت ادغام شدن را دارند که این امر موجب قدرتمند تر و مقیاس پذیر تر شدن می شود.

روش دوم: کنترل تردد مبتنی بر ابرمی باشد. کارکرد این سیستم بر اساس سرور در محل کار نمی باشد معمولا کار کرد آن ها به این صورت است که از اینترنت به منظور اتصال به ابری که در آن شناسه ها و سیاهه های مربوط به دسترسی میزبان می شود، استفاده می کنند. این نوع سیستم به وسیله برنامه های کاملا انعطاف پذیر و ایمن مدیریت می شوند و کنترل آن ها در هر مکانی به وسیله موبایل، لپ تاپ، رایانه لوحی امکان پذیر است.

سیستم‌های کنترل تردد مبتنی بر کارت و FOB

کارت های کلید Proximity و FOB ها برای باز کردن قفل های ورودی از فناوری RFID استفاده می کنند. زمانی که در کنار یک کارت خوان نگه داشته شوند اطلاعات در برابر پایگاه داده سیستم اکسس بررسی می شوند و در صورت معتبر بودن و شناخته شدند قفل درب باز می شود در غیر این صورت خیر. به منظور برقراری ارتباط با دستگاه های کارت خوان در کارت های RFID فرستنده ها و گیرنده های کوچکی جایگذاری شده است.

سیستم کنترل تردد موبایل

برای کنترل اکسس می‌توان گفت که موبایل از بسیاری جنبه ها یک دستگاه نهایی است. لذا موبایل ها به ندرت فراموش می شوند و کم تر ه اشتراگذاشته می شوند و همان گونه که از نام آن ها مشخص است به عنوان تلفن همراه همیشه کنارما می باشند. فتنی است که موبایل ها با رمز عبور محافظت می شوند. ممکن است که با اثر انگشت یا تشخیص چهره و … محافظت شوند. پس با توجه به آن چه گفته شد احتمال سرقت منجر به استفاده غیر مجاز بسیار ناچیز می باشد. لازم است بدانید که کنترل اکسس موبایل از برنامه های که مجهز به NFC یا ارتباط نزدیک میدان، BLE یا بلوتوث هستند برای عملکرد درب ها، آسانسور ها، تورنمنت ها و … در یک ساختمان ایمن استفاده می کنند. زمانی که یک سازمان تاسیس می شود.

از جمله کارهایی که شرکت‌ها فورا انجام می دهند:
به وسیله مدیر می‌توان اطلاعات کاربری تلفن همراه را بلافاصله در هر نقطه‌ای از جهان تنظیم نمود.
کارگران برای دسترسی به برنامه‌های تلفن و پوشیدنی می‌توانند که بارگیری انجام دهند.
جزئیات تنظیم برنامه را می‌توان به وسیله پیام کوتاه یا ایمل برای کارگران ارسال کرد.
به وسیله ساختمان و ورودی می‌توان حقوق دسترسی را برای هر فرد پیکربندی نمود.
در کوتاه‌ترین مدت می‌توان که حقوق دسترسی را لغو یا اضافه کرد.
در واقع حقوق دسترسی می‌تواند شامل تماس و عملکرد آسانسور لمسی شود.
پشتیبانی از طریق تنظیم آسان برای دسترسی محدود بازدیدکننده
فناوری دسترسی به تلفن همراه با بلوتوث کاملا متناسب با نیاز به ورود تماس در کل دنیا پس از کوید است.
آن‌ها علاوه بر کارهای نام برده شده می‌توانند به منظور ارتباط برای ارسال پیام به افراد داخل ساختمان، موارد اضطراری، یافتن راه‌های عمومی و … استفاده کنند.

کنترل تردد مدرن

سیستم کنترل تردد بیومتریک

این سیستم زمانی که داستان علمی و تخیلی در حال کاهش است و قابلیت اطمینان در حال افزایش است. از جمله بیومتریک های که می توان نام برد عبارت اند از عنبیه چشم، چاپ انگشت، اسکن کف دست، اثر انگشت و … می باشند که راه حل های شخیص چهره در حال حاضر به عنوان اصلی ترین نترل دسترسی در حال اجرا و در دسترس است. می توان گفت که بیومتریک در بین تمام روش های کنترل تردد در بالاترین سطح احراز هویت قرار دارد. لذا دارای مشخصه ها و ویژگی های منحصر به فردی می باشد. برخی از ویژگی های دیگر این روش عبارت اند از: نمی توان آن ها را شبیه سازی نمود و نمی توان آن ها را به دیگران داد و یا آن ها را فراموش نمود.

روش امن برای استفاده از دستگاه اکسس کنترل

می‌توان گفت که یک روش بسیار ایمن و بدون اصطکاک می‌باشد. این روش از غربالگری دما برای ایمنی Covid پیشتیبانی می‌نماید. برای کنترل تردد از دوربین‌ها استفاده می‌کنند که بسیار مفید می‌باشند و یک روش و راه حل بدون تماس می‌باشد. لازم است بدانید که از فناوری‌های تصویر برداری حرارتی به منظور غربالگری دمای کارگران به عنوان بخشی از هر بررسی اعتبار استفاده می‌نمایند. با استفاده از این روش می‌توانیم در برابر افزایش کنترل ویروس کوید بسیار کارآمد می‌باشد. و اما در رابطه با دقت این روش باید بگوییم که می‌تواند در پاسخ به افزایش استفاده از ماسک‌های صورت به اندازه قابل توجهی بهبود و افزایش یافته است. برای مقابله با چالش‌های پیچیده‌تر الگوریتم‌های جدیدی به وجود آمده اند. این سیستم همراه با یادگیری ماشین به صورت مداوم بهبود، دقت، در بسیاری از سیستم‌ها سرعت پردازش را افزایش می‌دهد.

روش‌ها به صورت معمول در مدت زمان کم با عبور افراد از نقاط ورودی، ویژگی‌های صورت را ضبط نماید. دقت داشته باشید این روش نسبت به روش‌های ساده‌تری که مبتنی بر موبایل و کارت بسیار پیچیده‌تر و گران‌تر می‌باشد. در واقع شرایطی همچون زاویه دوربین‌ها، نور باید مناسب باشد تا تصاویر بهینه جمع آوری شود و از هر گونه نقص و اشتباهی جلوگیری نمایند.

 سیستم‌ها از اسکنرهای بیومتریک به عنوان یک ابزار برای تایید شدن اعتبار استفاده می‌نمایند. می‌توان گفت که در مقایسه با روش‌های بسیار سنتی بسیار پیشرفته‌تر می‌باشند و امنیت و کارایی آن‌ها بالاتر است همان گونه که قبل‌تر اشاره کردیم اگر کارت یا کلیدی گم شود یا دزدیده شود می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند اما سسیستم‌های کنترل تردد بیومتریک به منظور اجازه دسترسی باید ویژگی‌های منحصر به فرد و فیزیکی را ارائه بدهند. به همین دلیل است که می‌گویند از امنیت برتر و بالاتری بهره می‌برند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*