"> نصب دزدگیر اماکن فروشگاه اینترنتی سیماران مارکت

آموزش نصب دزدگیر اماکن

🔶هر دزدگیر اماکن از بخش‌های مختلفی ساخته شده است به منظور نصب و راه‌اندازی یک دزدگیر اماکن باید مراحل زیر طی شود:

✔️برای نصب دزدگیر اماکن مهم‌ترین قسمت آن سیم کشی چشمی‌هاست. لازم است که فرمان و تغذیه آن‌ها را به صورت سری و موازی سیم‌کشی نمایید. به منظور انجام این کار از ترمینال AUX برای تغذیه و از زون‌ها برای فرمان چشمی استفاده می‌شود. در این سیم کشی حتما به جهت سیم تغذیه دقت کنید، لازم ایت مثبت و منفی آن رعایت شود. پس از آن Tamper در چشمی‌ها را به زون 24 ساعته نصب کنید.

✔️با رعایت جهت مثبت و منفی آژیر پیزو را به ترمینال SIR متصل کنید.

✔️در این مرحله بلندگو یا اسپیکرها را نصب کنید. برای نصب اسپیکرها لازم است که سیم‌های خروجی از بدنه اسپیکر را به ترمینال SPK متصل نمایید.

✔️در واقع پدال‌ها از سه سیم خروجی برخوردارند که یک سیم به عنوان مشترک و دو سیم دیگر با با توجه به خروجی زون 24 ساعته‌ای که دزدگیر وجود دارد، یکی از آن‌ها استفاده می‌شود. این کار به صورتی انجام می‌شود که پدال و ورودی دزدگیر مطابق با هم وصل شوند.

✔️پس از آن به نصب مگنت‌ها اقدام کنید البته که این کار بسیار راحت است تنها کاری که باید انجام شود این است که دو رشته سیم آن را به یکی از زون‌های دزدگیر متصل نمایید.

✔️برای نصب شوک سنسور به چهار رشته سیم احتیاج است که دوتای آن برای تغذیه و دوتای دیگر برای فرمان استفاده شود.

✔️برای نصب دتکتور اعلام حریق دو رشته سیم را با رعایت کردن جهت به زون 4 متصل کنید.

✔️در نهایت نصب باتری‌ها را با رعایت جهت مثبت و منفی انجام دهید، ترمینال مثب باتری به +BAT، ترمینال منفی باتری به _BAT متصل کنید.

نصب دزدگیر اماکن

نصب دزدگیر اماکن کلاسیک

🔶یکی از پرکاربردترین دزگیرها در کشور ما دزدگیر اماکن است که روش نصب آن به صورت زیر انجام می‌شود.

☑️در ابتدای کار برق شهری را به ترمینال مخصوص آن متصل کنید.

☑️پس از متصل کردن برق شهری به ترمینال مربوطه، سیم‌های باتری را با رعایت جهت مثبت و منفی به ترمینال‌ها نصب کنید.

☑️به منظور راه‌اندازی آژیر از خروجی SIR استفاده می‌شود، لازم است که آژیر 12 ولت را با رعایت کردن جهت مثبت و منفی به ترمینال متصل کنید.

☑️برای راه اندازی بلندگوها از خروجی SP استفاده می‌شود که حداکثر دو بلندگوی 8 اهمی با تقریبا 25 وات را به ترمینال اتصال دهید. البته آن را به صورت موازی به ترمینال‌ متصل نمایید.

☑️برای تغذیه تلفن کننده از ترمینال G1 استفاده می‌کنند، لازم است که برق تلفن کننده را به این ترمینال متصل کنید.

☑️ترمینال SMS (A,D) را مطابق کاتالوگ به خروجی‌های Out3 و Out2 در +Classic G1 متصل کنید. این قسمت به منظور تلفن کننده دستگاه دزدگیر اماکن کلاسیک است.

☑️ترمینال لاگ یا LOG ترمینال خروجی گزارشات دزدگیر اماکن کلاسیک است. به منظور اتصال آن لازم است که به ورودی LOG در تلفن کننده سیم کارتی G1 متصل شود.

☑️ولتاژ مورد نیاز سنسورها و چشمی‌های دزدگیر اماکن کلاسیک توسط ترمینال AUX تامین می‎شود. لازم است که با رعایت جهت مثبت و منفی AUX را به تغذیه چشمی به صورت موازی متصل کنید. بر طبق کاتالوگ فرمان و زون مربوط به سنسورها را به بورد نصب کنید.

☑️ترمینال‌های مخصوص زون بندی Z1, Z2, Z3, Z4 هستند که لازم است سنسورهای آلارم در چشمی‌ها به این درگاه‌ها وصل شوند.

☑️در واقع عملکرد این نوع دزدگیرها به چهار صورت فعال، غیر فعال، نیمه فعال، CHIME هستند. برای نصب دزدگیر اماکن کلاسیک لازم است که مراحل بالا را طی کنید.  

نصب دزدگیر اماکن کلاسیک

نکات نصب چشم الکترونیک

گفتنی است که برای نصب کردن چشم‌های الکترونیک لازم است که نکات زیر رعایت شوند:

✅آن‌ها را در مکان‌های گرم و مرطوب نصب نکنید.

✅لازم است که مکان کابل کشی مشخص باشد و امکان کابل گذاری تا پنل مرکزی وجود داشته باشد. لازم است که از کابل‌هایی با استانداردهای رعایت شده، جنس با کیفیت، قطر مناسب و … برای کابل کشی تهیه کنید. اگر چشم‌های الکترونیک به صورت بی‌سیم باشند لازم است که حجم سیگنال و فاصله‌ها به اندازه کافی باشند.

سعی کنید کابل‌ها و چشم‌ها به راحتی در دسترس همگان نباشند.

✅نکته دیگری که باید مد نظرتان قرار دهید این است که چشمی‌ها را به صورت مستقیم رو به روی پنجره، درب، حرارت، نور، بخاری و … قرار ندهید.

✅کابل کشی را باید به صورتی انجام دهید که امکان قطع شدن کابل وجود نداشته شود یا این که به حداقل برسد.

✅چشمی‌ها را نباید رو به روی پنجره یا درب‌های خروجی متصل کنید لذا با حرکت درب شیشه‌ای یا پنجره ممکن است که چشم‌ها تحریک شوند.

✅لازم است که برای نصب چشمی‌ها با توجه به نوع آن‌ها و مکان نصب و … آن‌ها را در ارتفاع مناسب نصب کنید.

✅مکان‌های مناسب برای نصب چشم‌های الکترونیک گوشه‌های دیوار رو به پاسیو و … خواهد بود.

✅در مکانی با توجه به نیاز آن مکان، ورودی‌های ممکنه به منظور ورود غیر مجاز توسط چشم‌ها و سنسور مورد نیاز به منظور آن مکان، پوششی مناسب است.

✅مکانی که قرار است چشم الکترنیک را به آن نصب کنید باید دارای ویژگی‌هایی همچون محکم بودن، ثابت بودن، بدون نوسان و … باشد.

✅در زوایه دید چشم الکترونیک نباید حرکت جسم متحرکی وجود داشته باشد. برای مثال وسایلی همچون گوی معلق، پنکه‌ها، ساعت‌های پاندولی و هر چیزی که موجب فعال شدن چشمی می‌شود که در ادامه آلارم را به صدا در بیاورد.   

نصب و راه اندازی دزدگیر منزل

عیب یابی دزدگیر

هر سیستم الکترونیکی ممکن است دچار مشکلات فنی شود، گاهی اوقات ممکن است که دزدگیر به درستی عمل نکند یعنی چشم‌ها خاموش و روشن نمی‌شوند، دزدگیر فعال نمی‌شود و … در صورت مشاهده این مشکلات اقدامات زیر را انجام دهید.

  1. در مرحله اول مطمئن شوید که ریموت شما به درستی کار می‌کند. برای انجام این کار فاصله ریموت تا دستگاه را کم کنید یا ریموت دوم را امتحان کنید.
  2. حتما به چراغ پاوری که روی دستگاه وجود دارد نگاه کنید.
  3. می‌توانید که درب دستگاه را باز کنید و اگر بوی سوختگی یا مشکلی را مشاهده کردید آن را از برق بکشید. می‌توانید با پشتیبانی یا تکنسین فنی تماس بگیرید.
  4. سر باتری را در بیاورید.
  5. مطمئن شوید که برق به خوبی به دستگاه متصل می‌شود. برای انجام این کار از فازمتر استفاده کنید آن را در پشت برق منتهی به ترانس امتحان کنید.
  6. مطمئن شوید که کابل برق به درستی به ترانس متصل شده باشد. برای انجام این کار پیچ اتصال را توسط فازمتر باز کنید و کابل آن را خارج کنید و با احتیاط آن را به دستگاه متصل کنید.
  7. سیستم را بار دیگر روشن کنید. فراموش نکنید که چند ثانیه طول می‌کشد که سیستم لود شود.
دزدگیر

نکات نصب پنل مرکزی دزدگیر

برای نصب پنل مرکزی مانند هر قطعه دیگر، لازم است که نکات و موارد زیر را مورد توجه خود قرار دهید.

👈🏻 پنل مرکزی دزدگیر را در مکان‌های مرطوب و گرم نصب نکنید.

👈🏻 پنل مرکزی را باید به صورتی نصب کنید که امکان اتصال به پریز برق و برق به راحتی وجود داشته باشد.

👈🏻 توجه کنید که مکان نصب پنل مرکزی نباید به راحتی در دسترس همه قرار بگیر لذا ممکن است که آن را دستکاری کنند.

👈🏻 پنل مرکزی لازم است که نسبت به هشدار دهنده‌ها و سنسورها در نزدیک‌ترین فاصله قرار داشته باشد.

👈🏻 به صورتی باید پنل را نصب کنید که امکان ورود کابل‌های ورودی، آژیرها، خروجی سنسورها به مکان نصب آن وجود داشته باشد.  

عیب یابی دزدگیر

نصب و راه اندازی دزدگیر منزل

دزگیرهای منزل معمولا برای ایجاد امنیت و آرامش استفاده می‌شوند. تمام دزدگیرهای منزل از اجزای مختلفی تشکیل شده‌اند. برای مثال برخی از این اجزاء عبارت‌اند از:

✔️پنل مرکزی: هر دزدگیر دارای یک قسمت بسیار مهم‌ است که می‌توان گفت مغز فرمان دهنده یک سیستم دزدگیر منزل است. تمام اعلام دهنده هشدار و تشخیص دهنده روی پنل مرکزی نصب می‌شوند؛ و حتی فرمان تماس تلفنی هم توسط این پنل به تلفن کننده‌ها صادر می‌شود.

✔️چشمی‌ها: در هنگام نصب و راه اندازی، چشمی یک ابزار بسیار مهم است. این چشمی معمولا تمام حرکت‌های تحت شعاع دید خود را تشخیص می‌دهد که معمولا در دو نوع سیمی و بی‌سیم ساخته می‌شوند.

✔️مگنت‌ها: مکنت‌ها هم در دو گروه سیمی و بی‌سیم در بازار موجودند که با شکست شیشه و یا تشخیص لرزش فعال می‌شود و به پنل مرکزی فرمان خطا را اعلام می‌کند.

✔️پدال دزدگیر منزل: در نصب دزدگیر منزل پدال هم یک بخش بسیار مهم است. پدال‌ها به منظور ارسال هشدار به پنل مرکزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. فعال شدن این تجهیز دستی است و عمولا در طلا فروشی‌ها و بانک‌ها بسیار پر کاربرد است.

✔️تلفن کننده در نصب دزدگیر منزل: معمولا تلفن کننده‌ها در دو دسته سیم کارتی، خط ثابت طراحی و تولید می‌شوند. در این سیستم با فعال شدن پنل مرکزی  به وسیله وسایل تشخیص یا وسایل اعلام هشدار با صاحب خانه و یا شماره‌هایی که در آن ذخیره شده‌اند، تماس برقرار می‌کند. این بخش حتما در کنار پنل مرکزی نصب شود.

✔️اسپیکر یا بلندگو: در نصب و راه اندازی دزدگیر منازل از بخشی به نام اسپیکر استفاده می‌شود، این ابزار برای اعلام هشدار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

✔️ریموت: برای غیر فعال و یا فعال کردن یک سیستم دزدگیر منزل لازم است که از ریموت کنترل استفاده شود.

✏️پیشنهادات و نظرات خود را درباره این مقاله برایمان کامنت کنید… .

دیدگاه‌ها ۰

*
*